Domki drewniane są, bardziej niż budynki murowane, narażone na destrukcyjnie działanie myszy i szczurów. Późną jesienią, kiedy dzikie zwierzęta wypatrują odizolowanego schronienia, domki letniskowe są wyjątkowo podatne na mechaniczne szkody, jakie te stworzenia mogą wyrządzić. Co zrobić, aby mimo wszystko uniknąć tego problemu?

Wszystkie myszy i szczury, które poszukują ukrycia przed groźną zimą i niskimi temperaturami, bez większego wysiłku spowodują wiele przykrych dla nas szkód. Bez wahania przegryzają niezabezpieczone przewody, rury od kanalizacji, a nawet elementy konstrukcyjne. Dorosłe szczury są zdolne nawet do kruszenia betonu, dlatego ochroną powinny zostać objęte nie tylko budynki skonstruowane z drewna.

By ograniczyć skutki nadchodzącej fali szkód, domki rekreacyjne drewniane należy właściwie zaaranżować. Od czego zacząć? Przede wszystkim nie zapominajmy o tym, że każde drzwi i otwory okienne muszą być skutecznie uszczelnione. Dzika mysz będzie potrzebowała zaledwie 8-milimetrowej szpary, żeby przemknąć do środka, szczur — 13-milimetrowej i właśnie dlatego tak ważne jest aby zewnętrzna konstrukcja domu była solidna i szczelna. Bez wątpienia należy również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu kratek ściekowych — szpary między nimi nie mogą być szersze niż 10 milimetrów. W przypadku gdy w domku drewnianym mamy dodatkowo piwnicę, jej okna powinniśmy zabezpieczyć gęstą siatką z metalu.

Stosunkowo skuteczną metodą chronienia pomieszczeń przed myszami i szczurami jest wykopywanie tak zwanych rowków chwytnych. W praktyce to nieznacznych wymiarów kanaliki o średniej głębokości 20—30 centymetrów, rozplanowane w pobliżu ogrodzenia działki. Co kilka metrów możemy także wykopać głębszą studzienkę, której wnętrze wyłożymy rurą PCV.

Powinno się także mieć świadomość, że domki rekreacyjne drewniane bez wyjątków powinny być utrzymane w idealnym porządku. Nigdy nie pozostawiajmy smakowitych resztek w miejscach o łatwym dostępie. Będzie to z pewnością sprzyjać gromadzeniu się szczurów czy myszy i przybieraniu ich populacji.

You May Also Like

Pielęgnacja surfinii na tarasie – sekrety obfitego kwitnienia

Gdy majestatyczne, rozbuchane wachlarze surfinii spływają po balustradach tarasów, otaczają nas nie…

Nowa przyczepa kempingowa – a może kamper?

Amatorzy aktywnych wakacji chętnie kupują zarówno tradycyjne przyczepy kempingowe, jak i kampery.…

Choroby dorosłych – zdrowie trudne pytania.

Otoczeni przez wirujący kalejdoskop nowoczesnego życia, często zapominamy o jednym z najbardziej…

Jak należy się przygotować przed wykonaniem badań medycznych

Zbliża się dzień, w którym masz zaplanowane badania medyczne. To moment, który…