Jak wybrać dobry skuter dla osoby z ograniczeniami ruchu
Dotknięci niepełnosprawnością i chorobami wieku często wykazują się brakiem aktywności – jest to jedno z największych zadań społecznych. Sygnału zdecydowanych kroków ku przełomowi należy nasłuchiwać ze strony techniki, która najśmielej zajmuje się wyzwaniem mobilności, w dużym stopniu piętrzący problemy przed środowiskiem niepełnosprawnych. Dzieje się to za sprawą innowacyjnych pojazdów dla ludzi z niepełnosprawnością, takich jak skutery inwalidzkie elektryczne. Korzystając ze skuterów, osoby niepełnosprawne od razu odczuwają powrót względnej swobody. Skutery inwalidzkie elektryczne, najlepiej w zestawie z usunięciem barier w rozwiązaniach komunikacyjnych, skłaniają te osoby do samodzielnych wyjazdów w przestrzeni publicznej, a młodszych zachęcają do aktywności zawodowej.
Najważniejsze zalety skutera inwalidzkiego
Co może okazać się naprawdę ważne, jeśli chodzi o skutery inwalidzkie elektryczne, to lepsza szybkość niż w przypadku tradycyjnych wózków, co skraca czas dojazdu i wydłuża zasięg. Poza tym – koniecznie wygoda i proste kierowanie. Producenci muszą zagwarantować nieskomplikowane ładowanie skutera. Bardzo ważną cechą powinna być stabilność poruszania się, która uniezależnia kierowcę od nierówności jezdni, ubytków, a także niewysokich krawężników. Konstruktorzy starają się o lekkość urządzenia i możliwość złożenia go do rozmiarów bagażnika samochodowego. No i wreszcie możemy zobaczyć atrakcyjne, designerskie projekty, które wyróżniają te maszyny spośród pojazdów dla niepełnosprawnych.
Jak wybrać dobry skuter inwalidzki elektryczny?
O wyborze właściwego modelu powinny rozstrzygać kompatybilność i dopasowanie użytkownika ze sprzętem, o czym muszą rozstrzygać sprawność manualna i rodzaje ograniczeń ruchu. Innymi elementami są moc i żywotność akumulatora oraz moc silnika, która odpowiada za rozwijaną prędkość, wydłużony kilometraż i możliwości pokonywania przeszkód. Wymiary pojazdu, a zwłaszcza jego dopuszczalną nośność, trzeba przymierzyć do konkretnego właściciela. Ważny jest również promień skrętu, który może dochodzić nawet do 200 stopni, oraz dobrze reagująca na nierówności zawieszenie. Ostatni, ale równie ważny krok w ocenie skutera, to wygoda i łatwe prowadzenie zawdzięczane przydatnym drobiazgom – oświetleniu i lusterkom, regulowanej kolumnie kierownicy, opcjom fotela i samej kierownicy, której kształt zapewni niskie ułożenie rąk.