Menu

Darmowe porady prawne – kto może na nie liczyć?

0 Comments


Nie zawsze korzystnie może potoczyć się w życiu. Każdemu z nas może być potrzebne wsparcie się poradą prawną, nierzadko też może zajść konieczność toczenia rozprawy sądowej. To nie może być przyjemna sytuacja ani dla jednej, ani drugiej strony konfliktu.

Nie bardzo wiadomo, jak sobie poradzić, gdy zdarzy się brak finansów na usługi wykwalifikowanego radcy czy adwokata. Takie wizyty bywają drogie i czasami potrzeba naprawdę sporo gotówki, aby rozwiązać jakiś konflikt. Od 1 stycznia 2016 r. ujrzała światło dzienne nowa inicjatywa legislacyjna, dzięki której po spełnieniu pewnych warunków petenci mogą spotkać się z adwokatem bez zobowiązań finansowych.

Jak dotrzeć do takiej pomocy?

Nową jakość przyniosła ustawa z 5 .08. 2015 r., dzięki której instytucje samorządowe decydują się stworzyć zaplecze organizacyjne radcom prawnym i adwokatom, czasem także aplikantom, do udzielania nieodpłatnie prawniczych konsultacji. Do dziś zorganizowano w kraju już półtora tysiąca takich miejsc, czyli są one już w każdym powiecie. Nietrudno je odszukać – odpowiednie okno wyszukiwania, np. Google – „adwokat Kraków” w ciągu mniej niż pół minuty można odnaleźć nieodpłatną usługę prawną.

Komu przysługują darmowe konsultacje?

Tu zaczynają się schody – nie są one dostępne dla każdego, kto nie ma dużych zarobków. Pierwszym kryterium jest korzystanie w poprzednim roku kalendarzowym z jakiejś formy świadczenia socjalnego. W usługi prawne bez opłat zostali włączeni posiadacze karty dużej rodziny oraz weterani. Innym rodzajem kwalifikacji jest pomoc dotkniętym przez naturę – ofiarom klęsk żywiołowych czy katastrof cywilizacyjnych.

Informacje, które można uzyskać, obejmują przede wszystkim zakres prawa spadkowego, ale bez spraw powiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (oprócz wątpliwości wynikłych z przygotowań do rozpoczęcia działalności), bez prawa dewizowego, prawa celnego, a także handlowego.

Co obejmuje taka porada?

Przy pierwszej wizycie dostaniesz podsumowanie stanu prawnego na obecną chwilę, nie wyłączając listy praw i obowiązków wynikających z twojej sytuacji. Możesz też skorzystać z pomocy przy sporządzeniu pisma procesowego, jeśli proces jeszcze się nie zaczął. Nowe przepisy zwolnią cię również z opłat w sądzie lub honorarium kancelarii.

Pamiętaj – darmowe konsultacje prawnika przysługują, zanim sprawą zajmie się sąd. Wystarczy, że spełniasz te kryteria i masz sprawę o dużym ciężarze gatunkowym, by adwokat – Kraków, Poznań czy Wrocław – mógł przyjść ci z pomocą, niezależnie od twojej sytuacji finansowej.