Blog Albisa
Gdy nastaną ciepłe miesiące i będziemy mogli wykorzystać czas urlopu, na wszystkie szlaki wyruszają mieszkalne samochody – kampery. Jednak po zakończeniu sezonu, najczęściej we wrześniu lub październiku, należy przysposobić maszynę do zimowego odpoczynku. O co należy zadbać w pierwszej kolejności?
Kampery: przegląd na pierwszym miejscu
Najpierw zajmijmy się mechanicznymi częściami służącymi do jazdy. W pierwszej kolejności auto domaga się skontrolowania poziomu elementów i układów z płynami funkcjonalnymi, np. hamulcowego, chłodniczego czy z olejem silnikowym. Kolejną kwestią musi być wymiana filtra powietrza i kabinowego; jest to niezbędne, jeżeli kamper wyposażono w system klimatyzacyjny. Z układem hamulcowym nie ma żartów – najmniejsze objawy zużycia czy deformacje części układu hamulcowego to wskazanie do ich demontażu. Jeśli próbujemy prowadzić kampera także zimą, nie obędzie się bez wymiany opon na zimowe, tym bardziej jeśli wybieramy się wyżynne tereny.
O czym jeszcze powinno się pamiętać?
Gdybyśmy jednak pozostawili pojazdu w stanie spoczynku na połowę roku, powinniśmy wynieść z niego akumulator spoczynkowy. Z drugiej strony powinno się okresowo odpalać kampera i zaaplikować mu nawet niedługą przejażdżkę (może nawet obejmować teren parkingu) – to najlepszy sposób, by zadbać o sprawność akumulatora rozruchowego. Pojazdy turystyczne przed zakończeniem okresu wakacyjnego powinny być również starannie posprzątane, opróżnione z zapasów jedzenia, nawet, jeśli żywność pozostaje w fabrycznych opakowaniach. To samo dotyczy wyposażenia, przede wszystkim pościeli,koców i poduszek, ale także delikatnego sprzętu elektronicznego, na przykład telewizora. Właściwie zabezpieczony kamper, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, zapewne posłuży w kolejnych sezonach, a kilka czynności może nas uchronić przed dodatkowymi kosztami na początku urlopu.