Menu

Twój własny okruszek ziemi – co chcesz na nim postawić

0 Comments


Często marzymy o tym, aby mieć prywatny kawałek ziemi, zwłaszcza taką, która położona jest na wsi. Bywa, że po realizacji naszego marzenia, brakuje nam pomysłu w jaki sposób rozsądnie zagospodarować przestrzeń naszego ogródka.

Pomysły na ogródkową zabudowę

Plan zabudowy przestrzeni należy właściwie przeanalizować, aby nasze koncepcje nie były ostatecznie kompletnie nietrafione albo szalenie nieodpowiednie. Dobrym pomysłem jest niewątpliwie działkowa miniuprawa roślin. Miłośnicy ogrodnictwa powinni rozważyć różne możliwości. Dla każdego z nas zapach pochodzących z działki ekologicznych jabłek czy gruszek bywa bez dwóch zdań nieprześcigniony i wręcz bezcenny. Jeśli więc dysponujemy własną działką, weźmy pod uwagę wszystkie związane z tym możliwości. Posadzenie słoneczników i sałaty nie wymaga dużego nakładu pracy. Jeżeli wyhodujemy na własną rękę owoce, to zyskamy możliwość, aby napawać się porywającym aromatem, którego nie można porównać do właściwości produktów naszpikowanych szkodliwymi chemikaliami. Ogródek to wspaniały pomysł również jeżeli poszukujemy nowego zajęcia – ogrodnictwo sprawia wszak dużo przyjemności. Podczas zajmowania się ogródkiem z pewnością przyda nam się budynek przeznaczony do składowania akcesoriów ogrodniczych. Możemy zbudować go samodzielnie, na przykład z drewna. Z drewna możemy zrobić także altankę, która posłuży nam do wypoczynku. Korzystając z takiej konstrukcji możemy spędzić uroczy czas z naszą rodziną albo ze znajomymi – każdy lubi mieć miejsce, w którym można spotkać się przy herbacie. Zbudujmy altankę, a kapryśna pogoda nie będzie nam straszna – zyskamy skuteczną ochronę przed deszczem.

O czym warto pamiętać, jeśli chcemy postawić dom bez pozwolenia

Ciekawą ideą nierzadko jest także postawienie działkowego domku. W sytuacji, gdy zależy nam na czasie, trzeba poczytać w sprawdzonych źródłach, w jakich okolicznościach można budować domki bez pozwolenia. Budynek niemieszczący się w przewidzianych limitach wymaga bowiem stoczenia batalii z urzędami w celu uzyskania zezwolenia. Działkowicze decydują się jednak najczęściej na zbudowanie małego domku, dzięki czemu nie muszą zabiegać o pozwolenie. Domki bez pozwolenia mamy prawo stawiać tylko w pewnych przypadkach uregulowanych stosownymi przepisami. Na wstępie zaznaczmy, iż może chodzić tylko o domek parterowy oraz wolnostojący. Istotny jest też wymóg stanowiący, iż metraż domku może wynieść maksymalnie 35 m2. Ponadto domki bez pozwolenia nie są rodzajem konstrukcji, którą można stawiać nie bacząc na ilość. Zgodnie z prawem na 500 m2 działki może przypadać maksymalnie jeden domek