Menu

Funkcjonalna jadalnia czeka na ponadprzeciętny stół

0 Comments


Jadalnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Wspólnie spędzane chwile, posiłki, rozmowy – dzięki temu jest pełna radości i witalności. To odpowiedni powód, by zadbać o niezwykły wystrój jadalni.

Jak duży stół do jadalni wybrać?

Co najpierw mamy do zrobienia? Dostosuj wielkość stołu do wszystkich osób w rodzinie. Warto zastosować taki wzór – 60 cm na osobę. Właśnie w ten sposób możemy zyskać gwarancję, że spotkanie przy stole będzie się odbywało bez tłoku i każdy zasiądzie tu bez skrępowania. Bez swobody trudno wyczarować przyjemną atmosferę czterech kątów. Trzeba jeszcze wziąć pod lupę formy towarzyskie – ilu gości będzie u nas co jakiś czas. Jeśli tak, to należy zaplanować zakup dużego mebla, który pozwoli zmieścić przy nim odwiedzających nas członków rodziny czy przyjaciół.

Jaki model stołu zamówić?

Stół powinien być dopasowany do stylistyki pozostałej powierzchni. Możemy dobrać go idąc za własnym gustem, ale powinno się również jak najlepiej zestawić go z meblami i resztą zdobień. Uważa się, że stół okrągły jest wytworniejszy, więc sprawia, że jadalnia nabiera charakteru. Za to wtedy trzeba umieścić go centralnie. Ciężko nam będzie umieścić go dajmy na to przy przy ścianie, gdyż będzie wyglądać to na niekorzyść designu, a ponadto mebel nie może daje rady wypełniać wówczas powierzonej mu funkcji. Przez umieszczenie go w centralnej części jadalni sprawimy, że wnętrze (szczególnie, jeśli jest ono niewielkich rozmiarów) stanie się trochę przeładowane.

Ważny detal – lampy nad blat z designerskim zacięciem

Do eleganckiego stołu należy dobrać właściwe lampy. Światło w tym pomieszczeniu musi koncentrować się dokładnie na płaszczyźnie blatu. To pomysł na zaznaczenie miejsca, w którym będą siedzieć poszczególne osoby. Kiedy wybieramy stół, najlepiej od razu pomyśleć, czy nie zainwestować w nowe lampy nad stół, które wspaniale oświetlą nasz świeży sprzęt. Dobre modele połączą w sobie użyteczność z atrakcyjnym designem. Najlepiej wybierać lampy, które zostały wyposażone w odpowiednie klosze, kierujące światło w dół. Przyniesie to korzyść w postaci rozjaśnienia płaszczyzny stołu i swoistą jasną oprawę mebla. W pokoju zdecydowanie powinno się zwrócić uwagę na odpowiednią odległość kloszy od blatu. Na stole powinniśmy bowiem zachować możliwość postawienia np. wazonu z kwiatami. Zbyt nisko powieszone lampy mogą nam w tym mocno przeszkodzić.