Menu

Dresówka – cóż to za materiał?

0 Comments


Odzież dresowa uszczęśliwia się istotną sławą. Od dawna dzianina dresowa wykroczyła poza terytoria fitness i doszła do głosu w regularnym wykorzystaniu. Ubiory poczynione z owego luźnego towaru da się teraz napotkać choćby w oficjalnych programach z wybiegów dla modelek.

Czym odróżnia się dresówka?

Dzianina dresowa występuje w wielorakich niuansikach a także szablonach, gdzie popularność tej dzianiny może być niezliczona. Szczególnie istotne wydaje się to, że odzież stworzona z tego materiału okazuje się bardzo komfortowa i przewiewna. Nadaje się na materiał zarówno dla małoletnich, jak i ich rodziców.

Jeśli chodzi o skład, generalnie dzianina dresowa zawiera bawełnę i domieszkę syntetyków. Cechuje się sprężystością i znakomitą cyrkulacją powietrza. Tym samym ubranie z takiego materiału sprawdzi się w chłodniejsze i gorętsze dni. Występuje w różnych przedziałach grubości. Rozróżniamy dwa zasadnicze rodzaje tego półproduktu : to dzianina dresowa drapana i niedrapana (pętelkowa). Dresówka drapana i niedrapana różni się także pod względem rodzaju splotu, składu i gramatury, takie szczegóły zna każda hurtownia dzianin. Dresówka pętelkowa może mieć często domieszkę elastanu lub lycry. Natomiast dzianina dresowa drapana często ma pewną ilość poliestru, dzięki czemu jest rozciągliwa i niewrażliwa na odkształcenia.

Dzianina dresowa drapana

Dresówka drapana jest gruba, elastyczna i posiada wysoką gramaturę. Na odwrotnej stronie ma charakterystyczny, przyjemny w dotyku meszek. Produkuje się z niej ciepłe wdzianka, spodnie, nakrycia głowy, szale oraz podpinki. Skład tej dzianiny to włókno bawełniane z zawartością poliestru lub elastanu. Może obyć się również bez udziału włókien syntetycznych.

Dzianina dresowa pętelkowa

To z kolei odzież, który z wierzchu jest gładki, a z drugiej strony ma charakterystyczne pętelki. Dresówka niedrapana jest miła w kontakcie, odporna – pasuje do wielu typów odzieży. Wykonuje się z niej rozmaite części garderoby – bluzy, spódnice, spodnie, sukienki, tuniki, czapki, kominy, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Jeżeli dodamy do niej pewną ilość elastanu, będzie rozkurczliwa. Bez tych dodatków dzianina pętelkowa jest gruba i nie rozciąga się. Wystarczy wziąć pod uwagę, że przekrój, elastyczność lub statyczność dzianiny zależy od jej zawartości i gramatury.