Menu

Jak dopasować prześcieradło do materaca?

0 Comments


Można wybrać prześcieradło w najbardziej faworyzowanym kolorze i pasujące do reszty pościeli. Jednak wystarczy, że zapomnimy o wybraniu stosownych wymiarów – wtedy całość nie odda pokładanych w nim oczekiwań.

Zrolowane prześcieradło przeważnie jest początkiem przykrej pobudki. Gdy poza tym niesie z sobą nocne przebudzenie i konieczność ponownego naciągnięcia, możemy nawet zaliczyć nieprzespane godziny. Niezależnie od tego, czy jest nie dość obszerne, czy za luźne – jego użycie prawie zawsze będzie stwarzać kłopot. Wystarczy postarać się o to przy kupnie – dopiero wówczas możemy dobrać rozmiar do łóżka.

Format prześcieradła a wielkość materaca

Prześcieradło musi zostać dopasowane do wymiarów materaca. Na każdym produkcie podaje się rozmiar, czyli długość boków prostokąta. Takim sposobem da się idealnie zintegrować materac z jego okryciem. Jeśli na przykład znajdziemy prześcieradło z gumką 160×200 cm, oznacza to koordynację z materacem o identycznych wymiarach. Solidny model będzie posiadał odpowiednią ilość dodatkowej dzianiny. Prześcieradło z gumką ma podaną pozom zakładu, czyli oznaczenie, na jaką wysokość materaca pasuje.

Gdy chodzi o tradycyjne prześcieradło frotte, nie znajdziemy właściwej informacji, ale wymiary dzianiny na pewno będą większe o duży fragment. To jest ilość centymetrów, na jaką da się ukryć materiał w ramy łóżka. Mogą to być różne ilości, więc gdy materac jest wysoki i prześcieradło ma go okrywać, lepiej kupić egzemplarz o większym formacie. Jeżeli łóżko nie ma drewnianych boków (np. w przypadku wersalki), powinniśmy zakupić prześcieradło dokładnie do jego wymiarów.

Prześcieradło z gumką 160×200 – doskonałe przyleganie

Naciągnięcie prześcieradła to podstawowa funkcja wersji z gumką. Wyzwaniem będzie nie tylko za małe prześcieradło, ale i zbyt luźne. Jeśli jest obszerne, może się zwijać. Nie wygląda to elegancko. Jeśli podano liczby, długość z szerokością mają obowiązek odpowiadać gabarytów materaca. Trzecia wartość musi odpowiadać grubości materaca. Jeśli niełatwo odszukać do niego doskonałe rozwiązanie, to można wykorzystać uniwersalne prześcieradło z gumką 160×200 cm, dla większego marginesu. Przesadnie krótki margines powodowałby wysuwanie się materiału spod krawędzi łóżka, a jeżeli będzie odrobinę większy, da się je naprężyć – kant krawędzi stanie się czymś w typie blokady.

W łóżku mija nam duża część żywota, dlatego trzeba zadbać o porządne dobranie prześcieradła z gumką czy bez niej. To nie jest trudne – poza ich wyglądem i wyborem najlepszego materiału materiału powinno się jeszcze przyjrzeć się wymiarom.