Blog Albisa
Można wybrać prześcieradło w najbardziej faworyzowanym kolorze i pasujące do reszty pościeli. Jednak wystarczy, że zapomnimy o wybraniu stosownych wymiarów – wtedy całość nie odda pokładanych w nim oczekiwań.
Zrolowane prześcieradło przeważnie jest początkiem przykrej pobudki. Gdy poza tym niesie z sobą nocne przebudzenie i konieczność ponownego naciągnięcia, możemy nawet zaliczyć nieprzespane godziny. Niezależnie od tego, czy jest nie dość obszerne, czy za luźne – jego użycie prawie zawsze będzie stwarzać kłopot. Wystarczy postarać się o to przy kupnie – dopiero wówczas możemy dobrać rozmiar do łóżka.
Prześcieradło musi zostać dopasowane do wymiarów materaca. Na każdym produkcie podaje się rozmiar, czyli długość boków prostokąta. Takim sposobem da się idealnie zintegrować materac z jego okryciem. Jeśli na przykład znajdziemy prześcieradło z gumką 160×200 cm, oznacza to koordynację z materacem o identycznych wymiarach. Solidny model będzie posiadał odpowiednią ilość dodatkowej dzianiny. Prześcieradło z gumką ma podaną pozom zakładu, czyli oznaczenie, na jaką wysokość materaca pasuje.
Gdy chodzi o tradycyjne prześcieradło frotte, nie znajdziemy właściwej informacji, ale wymiary dzianiny na pewno będą większe o duży fragment. To jest ilość centymetrów, na jaką da się ukryć materiał w ramy łóżka. Mogą to być różne ilości, więc gdy materac jest wysoki i prześcieradło ma go okrywać, lepiej kupić egzemplarz o większym formacie. Jeżeli łóżko nie ma drewnianych boków (np. w przypadku wersalki), powinniśmy zakupić prześcieradło dokładnie do jego wymiarów.
Naciągnięcie prześcieradła to podstawowa funkcja wersji z gumką. Wyzwaniem będzie nie tylko za małe prześcieradło, ale i zbyt luźne. Jeśli jest obszerne, może się zwijać. Nie wygląda to elegancko. Jeśli podano liczby, długość z szerokością mają obowiązek odpowiadać gabarytów materaca. Trzecia wartość musi odpowiadać grubości materaca. Jeśli niełatwo odszukać do niego doskonałe rozwiązanie, to można wykorzystać uniwersalne prześcieradło z gumką 160×200 cm, dla większego marginesu. Przesadnie krótki margines powodowałby wysuwanie się materiału spod krawędzi łóżka, a jeżeli będzie odrobinę większy, da się je naprężyć – kant krawędzi stanie się czymś w typie blokady.
W łóżku mija nam duża część żywota, dlatego trzeba zadbać o porządne dobranie prześcieradła z gumką czy bez niej. To nie jest trudne – poza ich wyglądem i wyborem najlepszego materiału materiału powinno się jeszcze przyjrzeć się wymiarom.