Menu

Dlaczego niektóre części kaloryfera grzeją się mocniej niż inne?

0 Comments


Radiator to jeden z najważniejszych elementów systemu ogrzewania w naszych domach. Odpowiada on za rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu, zapewniając nam przyjemną atmosferę i komfort termiczny. Jednak czasem zdarza się sytuacja, w której jedna strona radiatora nagrzewa się silniej niż druga. Czy jest to normalne? Czy można temu jakoś zaradzić?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na położenie zaworów grzejnika. Zawory odpowiadają za regulację przepływu gorącej wody przez rurki grzejnika. Jeśli jeden ze spychaczy znajduje się bliżej źródła ciepła (np. kotła), a drugi dalej od niego, może to powodować różnice w temperaturze między stronami radiatorka.

Jeśli chodzi o praktyczne działanie tego zjawiska – rura spychająca zamontowana bliżej źródła ciepła pobiera większą ilość energii cieplnej i skutecznie ją rozprasza na drodze do części spychanej dalej od nich/źródłem.(?) energia ta trafia do reszty układu grzejnego i może powodować różnice temperatury.

Przepływ powietrza a różnica w temperaturze radiatorka

Innym czynnikiem, który może wpływać na nierównomierne nagrzewanie się radiatorka, jest przepływ powietrza w pomieszczeniu. Jeśli radiator znajduje się blisko okna lub drzwi, a do pomieszczenia dostaje się chłodne powietrze z zewnątrz, może to spowodować większą ilość ciepła odprowadzaną przez tę stronę. Ponadto siedzenie obok radiatora często wywołuje uczucie dyskomfortu i ból głowy – być może dlatego że jedna strona disypuje więcej energii od drugiej (?). Przebywanie w pobliżu gorącego źródła nie jest dla nas komfortowe

Nierównomierne nagrzewanie się elementów grzejnika

Kolejnym czynnikiem wpływającym na różnicę w temperaturze między stronami radiatorka są same elementy składające się na jego konstrukcję. Wszystkie te blaszane żebra wykonane ze stali mają jednakową grubość ? Może tak to działać: jeśli jeden ze spychaczy ma gorszą kondycję (np. jest bardziej zakamieniony), niższy stopień uszkodzenia(ciekłe medium rozwarstawia napór) bądź innego rodzaju nieprawidłowość (np. luźne elementy), może to powodować nierównomierne nagrzewanie się radiatorka.

Zjawisko konwekcji a nierównomierna temperatura radiatorka

Rozwiązanie problemu jednostronnego nagrzewania się grzejnika możemy znaleźć również w zjawisku konwekcji. Ciepłe powietrze z dolnej części pomieszczenia unosi się do góry, a chłodniejsze opada na dół. Jeśli jeden ze spychaczy radiatorka jest bardziej odsłonięty od przepływu powietrza, może to skutkować jego szybszym nagrzewaniem i większą ilością ciepła odprowadzaną przez tę stronę.

Oczywiście warto wspomnieć, że różnice temperatur nie są tak wysokie jak byśmy sobie tego życzyli – jedna strona radiatora będzie tylko trochę gorętsza od drugiej.

Skuteczność regulacji termostatu a niejednorodność rozprowadzania ciepła

Kolejną kwestią wartą podkreślenia jest wpływ skuteczności regulacji termostatu na równomierne rozprowadzanie ciepła przez całą powierzchnię grzejnika. Termostat odpowiedzialny jest za kontrolowanie przepływu wody przez rurki grzejnika w celu utrzymania stałej temperatury pomieszczenia. Jeśli termostat działa poprawnie i precyzyjnie, a zawory są dobrze wyregulowane, powinno to skutkować równomiernym nagrzewaniem się całej powierzchni radiatorka.

Wszystkie czynniki wpływające na jednostronne nagrzewanie się grzejnika mają charakter lokalny i zazwyczaj nie stanowią większego problemu. Jednak jeśli różnice w temperaturze między stronami radiatorka są znaczne lub utrzymują się przez dłuższy czas, warto rozważyć sprawdzenie poprawności działania elementów grzewczych i regulacyjnych systemu oraz ewentualne skonsultowanie tej kwestii ze specjalistą.

Podsumowując – możliwe jest, że jedna strona radiatora będzie grzała silniej od drugiej. Powody mogą być różne: położenie zaworów, przepływ powietrza w pomieszczeniu, nierównomierne nagrzewanie się elementów grzejnika czy też zjawisko konwekcji. Ważne jest jednak zapewnienie sobie komfortu termicznego w domu i pilnowanie właściwego działania systemu ogrzewczego.

Ocalmy nasz tlenowy dar!