Menu

Projektowanie konstrukcji stalowych – coraz częściej bryły opierają się na stali

0 Comments


Stalowe konstrukcje zajmują niepodważalną pozycję w przemyśle. Niełatwo byłoby do tego używać masowych działań – w każdym przypadku należy dobrać konstrukcję do sytuacji. Jak jednak wygląda projektowanie konstrukcji stalowych?

Projektowanie konstrukcji stalowych – etapy

Co ważne – nie będzie mógł tego zrobić jeden ekspert – za projektowanie konstrukcji stalowych musi się zabrać grupa inżynierów. Pierwszą fazę przygotowywania planów stanowi stworzenie układów statycznych i ich formatowanie. Naprężenia odśrodkowe i działające siły nacisku to kolejny zbiór wartości do analizy. Gdy pozostałe wielkości zostaną potwierdzone, można przystąpić do etapu nakładania ich na plany, rysowania i opisu technicznego.

Precyzja i rzetelność prowadzonych czynności złożą się na oczekiwany rezultat finalny. W przypadku kreowania projektu należy uwzględniać obostrzenia, które stawia prawo budowlane. Musi być ono drogowskazem dla prac całego zespołu. W wypadku gdy stwierdzamy najdrobniejsze wątpliwości, powinna pojawić się ich korekta.

Sztuka planowania i montowanie konstrukcji stalowych

Podczas pracy obejmującej projektowanie konstrukcji stalowych przepisy prawa budowlanego są podstawą, lecz zespół koncentruje się także na innych parametrach. Specjaliści posiadają w odwodzie różnego rodzaju innowacyjne programy, które ułatwiają etap planowania, ale i pozwalają w zachowaniu maksymalną precyzję w wykonywanych wyliczeniach. Ryzyko niedokładności ogranicza się do minimum. Kooperacja człowieka z komputerem w tej kwestii pozostaje nie do przecenienia.

Na podstawie dokumentacji nadchodzi czas wykonania każdego z elementów konstrukcji. Rolą projektanta jest również wybór, z jakiego materiału mają zostać zrobione. To z kolei zależy od zadań instalacji i podłoża, na którym zostaną wzniesione.

Projektowanie konstrukcji stalowych i ich wyprodukowanie kończy się przemieszczeniem części profili na miejsce montażu, co wymaga przemyślanej logistyki. Przebieg finałowej fazy, co oznacza montaż, nie jest jednak skomplikowany – można go wykonać nawet bez specjalnej pogody. Stal z uwagi na swoje właściwości jest coraz częściej wykorzystywana do tworzenia nie tylko obiektów o funkcjach industrialnych. To dlatego projektowanie konstrukcji stalowych znajduje szerokie powodzenie w rozmaitych obszarach.