Menu

Jak stres wpływa na człowieka i jak sobie z nim radzić

0 Comments


U współczesnych ludzi poziom stresu wzrasta – widać to w różnych sferach życia. Rywalizowanie i wieczny pośpiech rodzą napięcie i różnego rodzaju negatywne bodźce. Jak najszybciej powinno się znaleźć środki zaradcze, gdyż często jest to zapowiedź przyszłych problemów ze zdrowiem.

Jakie są źródła stresu?

Stres pochodzi z różnych źródeł. Odczuwanie stresu nie zawsze musi być związane z traumatycznymi przeżyciami, ale z wydarzeniami, które da się przyporządkować do tych z gatunku „dużego kalibru”. Wystarczą na przykład egzaminy, romantyczne spotkanie czy ślub.

Nie zawsze jest to powód do niepokoju, stres w małych dawkach miewa skutki dobroczynne. Problem zdarza się z nadejściem obezwładniającego lęku, dlatego tak ważne jest to, aby wiedzieć, jak poradzić sobie ze stresem. Jeśli tak się nie stanie, wpadniemy w niekończące się nawroty efektów ubocznych, czyli bardzo niekomfortowych objawów somatycznych. Mogą to być bóle głowy, dysfunkcje układu trawiennego lub po prostu kiepski stan spowodowany poczuciem przemęczenia.

Stres-pokonaj go raz na zawsze!

Czy istnieje dobry sposób na stres? – zastanawia się wielu z nas w sytuacji, gdy doświadczy podobnego stanu. W końcu jest to doświadczenie, które może przynieść negatywne skutki. Oddech staje się płytszy, pocimy się w nadmiarze, pojawia się drżenie mięśni. Bywają to również inne objawy, w zależności od stanu i natężenia emocji. Warto rozważyć w tej sytuacji użycie podstawowych technik relaksacyjnych. Czasem może pomóc już parę głębokich wdechów i podróż myślami do czegoś, co kojarzymy jako bardzo przyjemne. Należy wyrabiać wewnętrzną sztukę odcinania się od epizodów, z których pochodzi stres. Czasem chęć podnoszenia poprzeczki czy nadmierny głód sukcesu odpowiadają za to, że przywiązujemy się zanadto do niektórych wydarzeń, uważając ich niepożądane skutki za koniec świata. Takie potraktowanie spraw szybko zaowocuje zaklętym kręgiem, który ciężko będzie opuścić. Do regulacji poziomu stresu przyczyniają się także dobre nawyki – zdrowe odżywianie, sen odpowiedni do potrzeb i podwyższona aktywność ruchowa. W szczególności regularne wstawanie z kanapy – jogging, rower czy pływanie – potrafi pomóc w skanalizowaniu działania niszczących emocji.