Menu

Jak Polakom służy praca w w Niemczech?

0 Comments


Wśród naszych rodaków dość często rodzą się pomysły, by wyjechać poza granice kraju w poszukiwaniu lepszej pracy. Inną okolicznością bywa chęć, by odmienić coś w życiu i stworzyć szansę na nowy początek, lecz w innym miejscu. Popularnym kierunkiem ludzi przybywających z Polski są Niemcy. Wpływa na to fakt, że niedaleko nas leży najbogatszy kraj w Europie. Kolejne związane są najzwyczajniej w świecie z aspektami życia, które za Odrą są cały czas o wiele lepsze.

Praca w Niemczech: marzenie czy stracone złudzenia?

Dla kogo poszukiwanie pracy w Niemczech oznacza ogromne zyski i zmianę sytuacji życiowej? Nie warto poszukiwać analogii dotyczących wszystkich profesji i typów stanowisk, ponieważ nawet najbardziej nietypowy casus należałoby opisać jednostkowo. Z jednej strony jest wiele osób, które udają się do Niemiec na spersonalizowane umowy. To chociażby lekarze, pielęgniarki, ale także projektanci, architekci czy informatycy. Jeśli ktoś zalicza się do takiej kategorii, do podjęcia pracy w Niemczech zachęcą go duże zarobki i ciekawe benefity, które zatrudniające firmy zapewniają w pakiecie. Jednak musi być spełniony ważny warunek: biegła znajomość języka obcego z uwzględnieniem specyfiki obszaru zawodowego; niekoniecznie musi być to język niemiecki, gdyż ogromne przedsiębiorstwa o globalnych aspiracjach nierzadko preferują bardziej uniwersalny język angielski.

Różnica polega jednak na tym, że w przypadku nie wszystkich Polaków zatrudnienie w Niemczech to przyjęcie takie jak w charakterze eksperta. Wielu rodaków wyjeżdża do Niemiec do prostych zajęć (obsługa klienta, praca w restauracjach i hotelach, praca na produkcji). Ale i w tych miejscach wielkość zarobków znacząco przeważa nad polską statystyką. Republika Federalna Niemiec to kraj, w którym dużo drożej kosztuje życie – lokum, wyżywienie, usługi, bieżące wydatki.

Okresowa praca w Niemczech: skuteczne rozwiązanie

Z tego powodu pomysłem najlepszym z możliwych będzie sezonowa praca w Niemczech. Pojawiają się wówczas widoki na solidny dochód bez ponoszenia dużych kosztów utrzymania – najlepiej wyszukać ofertę, w której pracodawca bierze na siebie zakwaterowanie i posiłki. Wyjazd na jakiś czas to dobry sposób na zasilenie prywatnego budżetu lub zdobycie środków finansowych na większe nakłady (np. ślub, remont, kupno mieszkania).