Blog Albisa
Przypominając o hemoroidach mamy na myśli przypadłość, która zaniedbana niechybnie kończy się się pod skalpelem chirurga. Często pojawienie się symptomów są skutkiem zaniedbania aktywności ruchowej i nieodpowiedniej diety. Co pomaga rozpoznać chorobę i czym się kierować, aby osłabić ból zdecydowanie i skutecznie?
Kłopot rodzi się, gdy powstają nieduże zgrubienia krwawnicze zlokalizowane w okolicy odbytu, przyciskane w trakcie wypróżnianaia do ściany jelita. Fizjologicznie sprawne ścianki pełnią funkcję izolacyjną, lecz ulegające naciskowi mogą brzęknąć i może to doprowadzić do zagrożenia uszkodzeniem okolic odbytu. Innym problemem jest krwawienie, gdy żylaki wychodzą na zewnątrz i otwierają się.
Trudno nie zorientować się i nie poczuć, że coś jest nie tak. Silne swędzenie, pieczenie, a także poczucie oslabiającego wypychania po raz pierwszy przychodzi przy wydalaniu stolca. W niektórych przypadkach rozpoczyna się od palącego bólu w odbycie – może go spowodować zakrzep na rozwijających się zmianach chorobowych, stan zapalny lub uszkodzenie zgrubienia.
Najkrótszą drogą do nabycia choroby jest dominacja pozycji kanapowej i zerowa sprawność ruchowa. Oprócz tego pojawieniu się problemów z żylakami odbytu sprzyja regularne trenowanie dyscyplin, to np. biegi długodystansowe, jazda na rowerze czy jeździectwo. Kolejnym powodem pojawienia się żylaków odbytu są częste, przewlekłe komplikacje z zatwardzeniem. Nie lekceważ ich, ponieważ zwiększony nacisk na ścianki jelita jest powszechnym powodem rozwoju hemoroidów.
Po piersze – należy postaić na zdrowszy tryb życia. Poprawa własnej kondycji fizycznej oraz ograniczenia i zmiany w kuchni (np. zero czekolady i warzywa na topie). Powstawaniu żylaków w okolicy intymnej sprzyjają też używki, zatem idą w odstawkę mocniejsze wersje alkoholu czy kawy. Zwróć uwagę na nawodnienie i wypijaj minimalnie 2L wody co dzień. Postrzymaj marsz w stronę nadwagi i długiego siedzenia. Zaleca się też częste załatwianie się, bowiem postrzymywanie wypróżniania na siłę może prowadzić do bolesnych zaparć.
Przeważnie leczy się hemoroidy objawowo. Bez większego zachodu można sięgnąć po czopki propolisowe, kremy i maści, które likwidują swędzenie i bolesność. Jeśli hemoroidy są duże i uporczywe, rozwiązanie przynoszą inne sposoby. Mamy tu na myśli procedury np. obkurczanie lasrem, mrożenie, a w najcięższych przypadkach chirurgiczne usunięcie hemoroidów.